Crazyboy

Obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka – rodzaje i kiedy należy je wykonać

Szczepienia psów są zasadniczą bronią w walce z różnymi chorobami. Istotne jest, aby rozpocząć szczepienia szczeniaka zgodnie z przyjętym kalendarzem szczepień.

Z poniższego artykułu dowiesz się jakie są obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka oraz kiedy należy je wykonać. Dodatkowo wskażemy kalendarz szczepień dodatkowych dla Twojego czworonoga.

Przede wszystkim należy pamiętać, że regularne szczepienia stanowią skuteczną ochronę dla Twojego pupila przed niebezpiecznymi patogenami.

Cyklu szczepień nie należy zakończyć jedynie na etapie szczeniaka. Dlatego część szczepień warto lub w przypadku szczepień obowiązkowych (wścieklizna) należy kontynuować po okresie szczenięcym.

Obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka istotnie rozpoczynają jedynie cykl szczepień. Dlatego należy pamiętać o regularnych szczepiniach także w życiu dorosłym psa.

SPIS TREŚCI:

1. Obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka

2. Dodatkowe szczepienia dla szczeniaka

3. Kalendarz szczepień – kiedy należy rozpocząć szczepienia?

4. Rodzaj wykorzystywanych szczepionek

5. Dokument potwierdzający przeprowadzenie szczepienia

6. Obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka – podsumowanie

1. Obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka

Lista obowiązkowych (tzw. zasadniczych) szczepień dla psów została opracowana przez Zespół do Spraw Szczepień ( ang. Vaccination Guidelines Group) Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

Godnym uwagi jest fakt, że szczepienia zasadnicze mają chronić czworonogi przed groźnymi, często także śmiertelnymi chorobami o zasięgu globalnym.

Szczepienia należy rozpocząć już w okresie szczenięcym. Ze względu na fakt, że szczenięta nie mają w pełni wykształconej odporności przeciwko chorobom, dlatego są bardziej podatne na infekcje i zakażenia niebezpiecznymi patogenami.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwe i zdrowiu Twojego czworonoga koniecznie pamiętaj o szczepieniach.

W przypadku psów do obowiązkowych szczepień zaliczamy szczepienia przeciwko:

-wirusowi nosówki (CDV) – wywołuje nosówkę

-adenowirusowi psów (CAV-1) – wywołuje chorobę Rubartha

-parwowirusowi psów typu 2 (CPV-2) – wywołuje parwowirozę

-wirusowi wścieklizny – prawny obowiązek w Polsce (zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt )

2. Dodatkowe szczepienia dla szczeniaka

Konieczność wykonania szczepień dodatkowych zależy od stanu zdrowia czworonoga oraz jego stylu życia. W związku z tym decyzję dotyczącą dodatkowych szczepień pomoże podjąć lekarz weterynarii.

Do szczepień dodatkowych zaliczamy szczepienie przeciwko:

– boleriozie

– kaszlowi kenelowemu  

– leptospirozie

– parainluenzie

3. Kalendarz szczepień – kiedy należy rozpocząć szczepienia?

Szczepienia obowiązkowe dla szczeniaka można rozpocząć po wcześniejszym odrobaczeniu malucha. Standardowo odrobaczenie szczeniak powinno zostać wykonane w 2 seriach tj. w 3. oraz 5. tygodniu życia.

Pozbycie się niebezpiecznych pasożytów z organizmu Twojego szczeniak jest kluczowe w prawidłowej procedurze medycznej przed szczepieniem.

Dlaczego należy wcześniej odrobaczyć szczeniaka?

Pies zakwalifikowany do szczepienia powinien być zdrowy i pozbawiony niebezpiecznych pasożytów. Należy pamiętać, że jeszcze w życiu płodowym szczenię mogło poprzez łożysko matki zakazić się larwami glist pasożytów.

W związku z powyższym należy przed rozpoczęciem obowiązkowych szczepień dla szczeniaka odrobaczyć pupila.

Kiedy należy rozpocząć szczepienia obowiązkowe?

Zgodnie z zaleceniami Zespołu do Spraw Szczepień (VGG) szczepienia szczeniąt można bezpiecznie rozpocząć w 2. miesiącu ich życia.

Kalendarz szczepień zasadniczych:

ChorobyI szczepienieII szczepienieIII szczepienie I Szczepienie przypominające Kolejne szczepienia przypominające
Nosówka
Choroba Rubartha
Parwowiroza
  6-8 tydzień życia  9-11 tydzień życia  12-15 tydzień życia po 12 miesiącach   co 3 lata
Wścieklizna30 dni od ukończenia przez psa 3. miesiąca życia po 12 miesiącach co 12 miesięcy
Tabela 1. Obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka

Liczba powtórzeń poszczególnych szczepień będzie zależna od wieku zwierzaka, w którym wykonano pierwsze szczepienie oraz czasu trwania pomiędzy kolejnymi dawkami szczepień.

Kalendarz szczepień dodatkowych:

ChorobyI szczepienie II szczepienie Szczepienie przypominające
Bolerioza12 tydzień życia   2-4 tyg. po I dawce co 12 miesięcy  
Leptospiroza  
Kaszel kenelowy
Parainfluenza
8-9 tydzień życia   2-4 tyg. po I dawce co 12 miesięcy  
Tabela 2. Dodatkowe szczepienia dla szczeniaka

4. Rodzaj wykorzystywanych szczepionek

Szczepionki wykorzystywane do szczepienia psów mogą być :

– monowalentne – jedna dawka zabezpiecza przed jedną chorobą

– poliwalentne tzw. skojarzone – jedna dawka zabezpiecza przed kilkoma chorobami.

W szczepionkach skojarzonych podaje się psu kilka antygenów jednocześnie. Szczepionki skojarzone są najczęściej wykorzystywane w Polsce do szczepienia psów dorosłych oraz szczeniąt.

Najczęściej występują w postaci cztero- lub pięcioskładnikowej. Chociaż do szczepienia szczeniąt wykorzystywane są szczepionki z mniejszą liczbą składników.  

5. Dokument potwierdzający przeprowadzenie szczepienia

Należy pamiętać, że dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie szczepienia jest paszport lub książeczka zdrowia psa. Szczepienie uznawane jest za ważne, jeżeli obok daty szczepienia widniej także pieczątka z podpisem lekarza weterynarii.

Obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka bez wątpienia powinny zostać odnotowane w paszporcie lub książeczce zdrowia psa.

W przypadku szczepienia przeciwko wściekliźnie wydawane jest w gabinecie weterynaryjnym także dodatkowe Zaświadczenie o szczepieniu.

6. Obowiązkowe szczepienia dla szczeniaka – podsumowanie

Szczepienia bez wątpienia stanowią podstawową inwestycję w przyszłość Twojego szczeniaka. Celem szczepień jest wytworzenie odpowiedniej ilości przeciwciał, które będą w stanie uchronić czworonoga przed niebezpiecznymi patogenami i chorobami.

Podsumowując, bowiązkowe szczepienia dla szczeniaka obejmują : nosówkę, chorobę Rubartha, parwowirozę oraz wściekliznę. Przed rozpoczęciem cyklu szczepień należy odrobaczyć psa, aby zabezpieczyć pupila przed nieprzyjemnym odczynem poszczepiennym.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt opiekun psa jest zobligowany do zaszczepienia czworonoga w ciągu max. 30 dni od ukończenia przez psa 3. miesiąca życia. Szczepienia przypominające muszą być wykonywane nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

W przypadku szczepień dodatkowych, opiekun psa może zdecydować się na szczepienie przeciwko boleriozie, leptospirozie, parainfluenzie oraz kaszlowi kenelowemu.

Szczepionki dostępne na rynku mogą zawierać jeden antygen – szczepionka monowalentna lub posiadać kilka antygenów w dawce. Dlatego stanowią one szczepionki poliwalentne.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj szczepionki się zdecydujesz, istotne jest aby regularnie szczepić psa, zapewniając zarówno jemu jak i sobie bezpieczną i spokojną przyszłość.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w naszym Poradniku.

Pamiętaj!

DOBRA KARMA WRACA!!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *