Crazyboy

Rodzaje karm dla psa – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Karmy dla psa – to szerokie pojęcie mieści w sobie wiele różnorodnych wariantów psiego pożywienia. Podczas konstruowania jadłospisu pupila możemy sięgać po karmy suche dla psów, wilgotne i półwilgotne. Które z nich wybierać? W tym artykule staramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pełnoporcjowa sucha karma dla psa

Z suchą karmą dla psa mamy do czynienia, gdy zawartość wody w produkcie zamyka się w przedziale 5-8,5%. Produkty tego typu doceniane są ze względu na trwałość i na bezpieczeństwo, bowiem z powodu niskiej zawartości wody w pełnoporcjowej suchej karmie dla psa dorosłego ograniczone do minimum zostało ryzyko rozwoju pleśni i bakterii. W kontekście zdrowia zwierzaka wiąże się to z jeszcze jedną kwestią – trwałość suchej karmy pełnoporcjowej dla psów dorosłych i szczeniąt wyklucza konieczność używania środków konserwujących.

Składniki odżywcze w pełnoporcjowej suchej karmie dla psów dorosłych i szczeniąt

Głównym składnikiem suchych karm dla psów są:

  • mączki mięsne
  • mączki mięsno-kostne
  • mączki rybne lub sojowe

Mięsny składnik jest ważnym źródłem białka. W karmie suchej pełnoporcjowej dla szczeniąt znajdziemy np. indyka oraz kaczkę (karma Crazy Boy dla szczeniąt małych ras z indykiem, kaczką, batatami, koprem i rumiankiem). Z kolei w innych wariantach bezzbożowej karmy od Crazy Boy, tym razem dla psa dorosłego, zawarto mięso indyka, wołowinę i dziczyznę. Zalety pełnoporcjowej suchej karmy dla szczeniąt i psów dorosłych to również możliwość przechowywania przez dłuższy czas, co pozwala zaopatrzyć się w większe zapasy jedzenia dla psiaka.

Karmy mokre i półmokre

Oprócz suchej karmy dla psów spotkamy się również z wariantami z większą zawartością wody. W przypadku karm półwilgotnych zawartość ta sięga 20%. Z tego powodu produkt należy przechowywać w lodówce, bo po otwarciu dość szybko się psuje. Rozważając zakup karmy półwilgotnej, musimy pamiętać też o tym, że część psów nie toleruje takiego pożywienia. To jednak wcale nie oznacza, że takie produkty mają głównie wady. Karmy półwilgotne doceniane są za lekkostrawność oraz za to, że psy uwielbiają miękkie składniki z cukrami prostymi.

Z kolei karmy mokre zawierają aż od 70 do 83% wody. W sklepach przeważnie kupimy je w puszkach lub w saszetkach. Tu również musimy jednak liczyć się z tym, że produkt szybko się zepsuje po otwarciu. Oprócz tego porcja takiego pożywienia jest stosunkowo droga.

Bezzbożowa sucha karma dla psa czy karmy wilgotne i półwilgotne – co wybrać?

Bezzbożowe karmy dla psa suche to niezwykle wygodne rozwiązanie, a dzięki zastosowaniu smakowitych składników, takie opcje mogą być dla psiaka prawdziwym przysmakiem. Uznanie bezzbożowej suchej karmy dla psa za bazę jego żywienia pozwala w stu procentach spełnić jego potrzeby. Nie znaczy to jednak, że nie możemy do diety włączać składników mokrych. Część psich właścicieli decyduje się jedynie na podawanie mokrej karmy. Takie wilgotne rozwiązania podaje się np. wtedy, gdy pies wraca do zdrowia, lub podczas okresu hospitalizacji. Każdy z powyższych wariantów może być dobrym wyborem, o ile zadbamy o to, aby karma była bogata we wszystkie najważniejsze składniki odżywcze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *