Crazyboy

Różnica między karmami dla psów ras małych i dużych

W ofercie sklepów, zajmujących się sprzedażą psich karm, przeważnie znajdziemy produkty dedykowane małym i większym rasom. Czy takie rozróżnienie jest zasadne? Poniżej sprawdzamy, czy karmy suche dla psów małych ras różnią się od karm dla psów dużych ras.

Z jaką wielkością krokietów spotkamy się w suchej karmie dla psów dużych ras oraz wariantach dla szczeniaków i dla zwierząt mniejszych ras?

Sucha karma dla psów małych ras musi być dostosowana do wielkości jego pyszczka. Mały zwierzak nie poradzi sobie z większymi krokietami. Z kolei większy zwierzak powinien dostawać jedynie karmę dla psów dużych ras. Jeśli dostanie mniejszy wariant, będziemy musieli nastawić się na problem polegającym na tym, że pupil takie krokiety połknie w całości. Przykładem idealnej karmy dla psów małych ras jest karma pełnoporcjowa Crazy Boy dla psów dorosłych małych ras z kurczakiem, batatami i ziołami.

Czy bezzbożowa karma dla psów dorosłych dużych ras różni się składem od opcji dla ras mniejszych?

Każdy psiak potrzebuje do prawidłowego rozwoju określonych składników odżywczych. Zarówno w bezzbożowej karmie dla psów dorosłych małych ras, jak i w karmach dla dużych psów znajdziemy więc cenne źródła:

  • białka
  • witamin

Należy jednak pamiętać, że takie produkty nie są identyczne pod względem wartości energetycznej. Małe psiaki potrzebują dostarczania większej liczby kalorii w mniejszych dawkach. Wszystko przez to, że mniejsze psiaki są bardziej ruchliwe.

Z kolei karmy dla psów dorosłych dużych ras oraz takie produkty jak bezzbożowa karma dla szczeniąt dużych ras muszą być mniej kaloryczne. Jeśli szczeniak dużej rasy będzie otrzymywał zbyt kaloryczną karmę, zbyt szybko przybierze na wadze, co może obciążyć jego układ kostny. U dużych psów istotne jest też to, żeby w karmie znajdowały się składniki mięsne, wyróżniające się wysoką strawnością.

Co jeszcze warto wiedzieć o wymaganiach żywieniowych psów ras małych, średnich i dużych?

1. Karma dla psów małych ras bezzbożowa

W suchej karmie dla dorosłych psów małych ras ważne miejsce powinno zajmować lekkostrawne białko zwierzęce. Pamiętajmy również, że drobne psiaki mają wrażliwy układ pokarmowy. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po karmy dla psów małych ras, zawierające np. jagnięcinę i cielęcinę.

2. Suche karmy dla średnich ras bez zbóż

Karmy dla średnich ras, podobnie jak karmy dla psów małych ras powinny spełniać zapotrzebowanie zwierzaka na energię. Jeśli nasz pupil to przedstawiciel rasy średniej, postarajmy się tak dobrać mu karmę, żeby zawierała wystarczająco dużo tłuszczu. Warto postawić również na takie składniki jak glukozamina i chondroityna. Na rynku znajdziemy również opcje uniwersalne, które z powodzeniem możemy podawać psom średnim i zwierzakom innej wielkości. Takim przykładem jest np. karma Crazy Boy dla psów dorosłych wszystkich ras z indykiem, batatami i żurawiną.

3. Bezzbożowe karmy dla dużych ras

Wybierając suche karmy dla szczeniąt i psów dorosłych dużych ras powinniśmy zwrócić uwagę na nieco inne kwestie, niż te, którymi kierują się osoby, poszukujące bezzbożowej karmy dla szczeniąt małych ras. Większe psy często jedzą bardzo łapczywie, co może doprowadzić do problemów z trawieniem. Nierzadko problemem są też sami właściciele, którzy wychodzą z przekonania, że większy pies musi jeść dużo. Aby zmniejszyć ryzyko otyłości i nieprzyjemności ze strony układu trawiennego, wybierajmy karmę z L-karnityną, która przyspiesza spalanie tłuszczu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *